دولت از گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار عوارض می‌گیرد

3 اسفند 1399

دولت سال 1400 از گوشی های موبایل با قیمت بالاتر از 600 دلار یا به عبارتی گوشی های لوکس عوارض می گیرد.

به گزارش دریچه، احتمالا باید خود را برای افزایش قیمت گوشی‌ها با قیمت بالاتر از 600 دلار یا به عبارتی گوشی‌های لوکس آماده کنیم چرا که طبق لایحه بودجه 1400 ، دولت از سال آینده برای ورود آن‌ها به کشور عوارض خواهد گرفت.

بودجه 1400 که در گذشته از سوی دولت تقدیم مجلس شده بود، با مخالفت نمایندگان مواجه شد، البته کلیات اصلاحیه بودجه سال آینده تصویب شده است. دولت در این لایحه به دنبال دریافت عوارض یا حقوق ورودی گمرکی از گوشی‌های وارداتی با قیمت بیش از 600 دلار نبود و در ردیف‌های درآمدی هم چنین درآمدی به چشم نمی‌خورد و از سوی مقامات دولتی پیش‌بینی نشده بود.

با وجود چنین موضوعی، اعضای کمیسیون مجلس دریافت عوارض از این محصولات را مصوب کرده‌اند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، مبلغ مندرج در لایحه 1400 برای حقوق ورودی واردات گوشی‌های موبایل ساخته شده خارجی با قیمت بیش از 600 دلار، برابر صفر است، اما طبق مصوب کمیسیون تلفیق و البته لایحه اصلاحی دولت، این مبلغ به ۲۵۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

عوارض گوشی های بالای 600 دلار

در گذشته یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به نام روح‌الله ایزدخواه واردات گوشی‌های بالای 300 یورو مانند آیفون‌های اپل را غیرقابل توجیه دانسته بود: در شرایط تنگنای ارزی، قطعا واردات گوشی‌های بالای 300 یورو مثل اپل آمریکایی هیچ توجیه اقتصادی ندارد. با توجه به درآمد سرانه ایرانیان و سایر شاخص‌های کلان اقتصادی، وجود انبوه ماشین و موبایل لوکس در کشور هیچ‌گونه سازگاری با اقتصاد ایران ندارد. کشورهای توسعه یافته برای دارندگان خودروهای لوکس و مالکان خانه‌های اضافه مالیات در نظر می‌گیرند، اما متاسفانه دولت ما اراده انجام این اصلاحات را در شرایط تحریمی ندارد.

با توجه به دریافت این عوارض، از سال آینده با افزایش قیمت گوشی‌های پرچمدار (گوشی‌های لوکس) مواجه می‌شویم و اگر تغییری در قیمت ارز ایجاد نشود، آیفون‌های اپل و پرچمدارهای سامسونگ و شیائومی قیمتشان دوباره افزایش پیدا می‌کند و افراد کمتری قادر به خرید آن‌ها خواهند بود. شاید روزی گوشی‌های هوشمند هم به سرنوشت مشابه با خودروهای خارجی دچار شوند و به علت حمایت از تولیدات داخلی، واردات آن‌ها ممنوع یا بسیار محدود شود./digiato

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید *