اپل بزرگترین فروشنده موبایل جهان شد

5 اسفند 1399

شرکت اپل توانست در سه‌ ماهه آخر سال 2020 برای اولین بار در چهار سال اخیر جایگاه سامسونگ را از نظر آمار فروش تلفن‌های هوشمند تصاحب کند.

به گزارش دریچه و به نقل از شرکت تحقیقاتی گارتنر، اپل با محبوبیت سری آیفون 12 توانست در سه‌ماهه آخر سال 2020 برای اولین بار در چهار سال اخیر جایگاه سامسونگ را از نظر آمار فروش تلفن‌های هوشمند تصاحب کند. این شرکت می‌گوید اپل رشد سالانه 14.9 درصدی را تجربه کرده، در حالی که فروش سامسونگ در این بازه زمانی 11.8 درصد افت داشته است.

گارتنر می‌گوید اپل در طول سال 2020  در مجموع رشدی 3.3 درصدی داشته، ولی میزان فروش سامسونگ 14.6 درصد کاهش پیدا کرده است. عرضه سری آیفون 12 به اپل کمک کرد تا در سه‌ماهه چهارم سال 2020 رشدی دو رقمی را تجربه کند. کوپرتینویی‌ها با این موفقیت توانستند جای سامسونگ را بگیرند به بزرگ‌ترین فروشنده جهانی تلفن‌های هوشمند تبدیل شوند. آخرین باری که اپل به این جایگاه رسید به سه‌ماهه چهارم سال 2016 بر می‌گردد.

اپل

سامسونگ هم اگرچه در مجموع در طول سال 2020 افتی 14.6 درصدی داشته، اما این اتفاق باعث نشده تا آن‌ها در آمار کلی 2020 جایگاه نخست را از دست بدهند. این شرکت در سال گذشته میلادی با رقابت شدیدی از سوی موبایل‌سازان چینی از جمله شیائومی، اوپو و ویوو مواجه شد. در واقع، در سال 2020 اپل و شیائومی تنها شرکت‌های تولیدکننده تلفن‌های هوشمند بودند که از بین پنج برند برتر بازار رشد داشتند.

علاوه بر این، میزان فروش جهانی تلفن‌های هوشمند در میان تمامی برندها پارسال حدود 12.5 درصد کاهش یافت. این افت در سه‌ماهه چهارم 2020 حدود 5.4 درصد بود. «انشول گوپتا» (Anshul Gupta)، مدیر ارشد تحقیقات شرکت گارتنر می‌گوید:

فروش بیشتر تلفن‌های هوشمند 5G و گوشی‌های میان‌رده میزان افت بازار در سه‌ماهه چهارم 2020 را کاهش داد. با وجود این که مصرف‌کنندگان نسبت به هزینه‌های مصرفی خود دقت بیشتری به خرج می‌دادند، 5G و دوربین رده بالا آن‌ها را تشویق کرد تا تلفن‌های هوشمند جدیدی بخرند.

اگر اپل می‌توانست بهتر پاسخگوی نیاز بازار باشد، فروش سری آیفون 12 حتی از این هم فراتر می‌رفت، ولی کمبود جهانی تراشه در بازار از این اتفاق جلوگیری کرد. «نیل ماوستون» (Neil Mawston)، تحلیل‌گر شرکت Strategy Analytics، می‌گوید: همه‌گیری ویروس [کرونا]، فاصله‌گذاری اجتماعی در کارخانه‌ها و افزایش رقابت از سوی تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و خودروهای برقی سخت‌ترین شرایط را برای تامین قطعات مورد نیاز تلفن‌های هوشمند به وجود آورد. او تخمین می‌زند که قیمت قطعاتی مثل چیپست‌ها و نمایشگرهای موبایل در طول سه تا شش ماه گذشته تا حداکثر 15 درصد افزایش پیدا کرده باشد./digiato

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید *